Co łączy Program RAZEM LEPIEJ i Kampanię NIEBIESKIE ZABRZE?

Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu to jeden z celów, który przyświeca Kampanii społecznej NIEBIESKIE ZABRZE prowadzonej w naszej placówce od roku 2014 . Działania związane z realizacją danego celu są podejmowane również od 2012 roku w formie integracyjnych zajęć dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych w ramach programu RAZEM LEPIEJ, której pomysłodawczynią jest p. Aldona Żmuda. Aby osoby niepełnosprawne mogły być akceptowane, muszą mieć możliwość kontaktu z osobami pełnosprawnymi, aby te mogły je lepiej poznać. „Inność” jest łatwiejsza do zaakceptowania w szczególności dla ludzi młodych.

Stosunkowo najlepiej proces integracyjny przebiega w klasach młodszych ze względu na dużą otwartość i plastyczność struktur poznawczych ułatwiających akceptację tego, co nieznane oraz brak wyraźnie utrwalonej społecznie struktury klasy, co pozwala na wejście osób niepełnosprawnych do grupy rówieśników i przyjęcie w niej roli zgodnie z jej możliwościami. Jednocześnie taki kontakt bardzo pozytywnie wpływa na rozwój osobowości dzieci zdrowych, gdyż powoduje wzrost tolerancji, zmniejsza poczucie zagrożenia wobec różnych zjawisk społecznych, pomaga w nauce współżycia z ludźmi o innych zwyczajach. W bieżącym roku szkolnym program „Razem Lepiej” jest realizowany w ramach Kampanii Społecznej Informacyjno – Edukacyjnej „Niebieskie Zabrze”. Spotkania dzieci będą odbywały się pod hasłem OSWOIĆ NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ i ich celem będzie przybliżenie dzieciom pełnosprawnym różnych niepełnosprawności w przystępny sposób dopasowany do ich możliwości psycho-fizycznych. Miło nam poinformować, że kontynuujemy naszą współpracę ze Szkołą Podstawową Nr 6 w Zabrzu.

Od dwóch lat w programie uczestniczą obecni uczniowie klasy 3, której wychowawczynią jest p. Iwona Stefaniak. W tym roku dołączyli do nas Mali Odkrywcy z klasy Ia tejże szkoły wraz z p. Izabelą Kostrzewą. Odbyły się już trzy wspólne spotkania. 2 listopada nauczycielka naszej placówki – Agnieszka Kazimierska Bauerek przeprowadziła z naszymi nowymi przyjaciółmi pogadankę na temat niepełnosprawności i autyzmu. Opowiedziała również jak wygląda codzienność w naszej szkole – czym różnią się i co mają wspólnego nasze placówki. Już 10 listopada Mali Odkrywcy mogli się przekonać o tym sami, gdyż odwiedzili nasza szkołę. Odbyły się wspólne zajęcia z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz zwiedzanie szkoły. 17 listopada uczniowie klasy 3 pod opieką p. Iwony Stefaniak oraz uczniowie klasy 3b ZSS 41, uczennica klasy 1 ZSS 41 i dzieci oddziału przedszkolnego B uczestniczyli w zajęciach integracyjnych,prowadzonych przez p. Aldonę Żmuda, których tematem była „Życzliwość”.

Już 18.11 nasze przedszkolaki pod opieką Pań Joanny Gajzler oraz Agnieszki Kazimierskiej Bauerek uczestniczyli w zajęciach integracyjnych na terenie SP 6. Mali Odkrywcy zaprezentowali piosenkę o autyzmie. Następnie Kuba opowiedział przepiękną bajkę „Mysz i lew”. Potem był czas na wspólna pracę. Wraz z naszymi nowymi przyjaciółmi wykonaliśmy plakaty, na których przedstawiliśmy świat w kolorze niebieskim. Powstały 4 – każdy wyjątkowy i piękny. Dwa z nich będzie można podziwiać na naszym szkolnym korytarzu. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wiedzy, jaką posiadają pierwszaki na temat autyzmu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

Wróć